YŘkleniyor...

    20.     YILIMIZ     KUTLU     OLSUN  

 

 

HIRKAKÖYÜ 

 29 Ekim  Cumhuriyet Bayram─▒ Tüm Ulusumuza Kutlu Olsun

 NE MUTLU TÜRKÜM D─░YENE
 

 

Yazarlar :     Ba■lřk :
Makaleler / Mehmet
MUHARREM ORUCU VE A┼×URE


  MUHARREM    ORUCU
VE A┼×URE

  
Özellikle tek tanr─▒l─▒ dinlerde  Muharrem Ay─▒’ na , o ayda meydana geldi─čine inan─▒lan olaylar nedeniyle bir kutsiyet atfedilir. Genel inanca göre; Adem ’in tövbesi bu ayda kabul edilmi┼č, Musa Peygamber kavmini Firavun’ un ┼čerrinden bu ayda kurtarm─▒┼čt─▒r. ─░brahim Peygamber Nemrut’un ate┼činden bu ayda yanmaktan kurtulmu┼č, Eyüp Peygamber dertlerine ┼čifa bulmu┼čtur…

   Aleviler aç─▒s─▒ndan Muharrem Ay─▒’n─▒n önemi ise Hz. Hüseyin’ in  ailesinin ve yak─▒nlar─▒n─▒n 10 Ekim 680′de Kerbela’da zalimce katledilmeleri ve Hz. Hüseyin’in zalimin zulmü kar┼č─▒s─▒nda e─čilmeyen ba┼č─▒yla gösterdi─či onurlu direni┼činden gelir. Bir k─▒y─▒m olarak ona yanmamak, üzülmemek olanaks─▒zd─▒r.

  Ancak Bize dü┼čen görev, bugünü a─člama günü olmaktan ç─▒kar─▒p, yeniden yorumlayarak o onurlu direni┼či anlamakt─▒r.

 ”O”, Onurlu ba┼č─▒n yakt─▒─č─▒ çera─č─▒n ─▒┼č─▒─č─▒n─▒ hep canl─▒ tutup, yol önderlerimizin an─▒s─▒ için Muharrem Ay─▒’nda 12 gün Matem Orucu tutulur.

  Nuh Tufan─▒ndan insan neslinin kurtulu┼ču gibi, Kerbela’daki katliamdan da Zeynel Abidin’in kurtulmas─▒na duyulan sevinçten dolay─▒ Muharrem Ay─▒’n─▒n 12.günü ö─čleden sonra veya 13.gün A┼čure da─č─▒t─▒l─▒r.

 12 ─░mamlar─▒n Ve Kerbela ┼×ehitleri’nin yas─▒n─▒ tuttu─čumuz
Hz. Hüseyin’in haks─▒zl─▒─ča kar┼č─▒ direnen, zalimin önünde e─čilmeyen ba┼č─▒ olabilmek, bu inançl─▒ ve onurlu duru┼ču gelecek ku┼čaklara ta┼č─▒yabilmek umudu ile ; Çokluk içinde birli─čin güzel bir örne─či olarak  bu gün burada hep beraber tadaca─č─▒m─▒z A┼čurenin tüm insanl─▒─č─▒n birli─čine vesile olmas─▒n─▒ ve kabulünü ┼čimdiden niyaz ediyor sayg─▒lar─▒m─▒  sunuyorum.

 Ayr─▒ca bu a┼čurenin haz─▒rlanmas─▒n─▒n bütün a┼čamalar─▒nda kimlerin eme─či geçti ise eme─či geçen herkese çok te┼čekkür ediyorum.


 
Mehmet Koçak
Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒

Amasya ─░li Merzifon ─░lçesi H─▒rka Köyü
Sosyal Yard─▒mla┼čma Kültür ve E─čitim Derne─či

Yazar Adř : Mehmet Ko├žak
Eklenme Tarihi : 1325188581
Bu makale 2569 ki■i tarafřndan okundu.
Bu Makaleye Yapřlan Yorumlar
Bu Makaleye Ait Kayřtlř Yorum Bulunamadř.
Bu Makaleye Yorum Yapřn
Yorum yapabilmek išin lŘtfen Řye giri■i yapřnřz.
GŘncel Ekonomi Haberleri